Online poradna

Proč si nechat vyšetřit prsa v těhotenství?

Důvodem vyšetření prsů je snaha o včasné odhalení plochých a vpáčených bradavek a jejich co nejúspěšnější korekce ještě před porodem.

 

Zjednodušeně řečeno funguje bradavka v ústech dítěte jako kladívko, které ve správný okamžik ťukne na bod spouštějící polykací reflex miminka. Ploché a vpáčené bradavky zhoršují, či dokonce zněmožňují přisátí miminka. Stává se také, že tento typ bradavek na bod polykacího reflexu nedosáhne.

Pro představu si uveďme statistiku, jak ji uvádí International Brestfeeding Journal 2009. Podle tohoto zdroje má 54% žen ploché bradavky a 14% žen vpáčené bradavky. V součtu se tedy jedná o více než polovinu žen.

Vpáčené (popřípadě ploché) bradavky může mít žena již před těhotenstvím. Není však výjimkou, že se vyvinou až v průběhu těhotenství. Je to způsobeno tím, že žlázová tkáň prsu (mléžná žláza) roste rychleji než vývodný systém.
Kontrolu je vhodné provést u prvního těhotenství, ale i u dalších těhotenství, kdy může být nárůst prsní tkáně dokonce ještě výraznější než u prvního těhotenství.

Pokud se ploché a vpáčené bradavky podaří odhalit včas, jsou velmi dobré vyhlídky na dostatečnou korekci používáním a vhodným výběrem formovače bradavek.
Nejradostnějším výsledkem této prevence je maminka, která může svoje miminko kojit bez potíží a korekčních pomůcek

Pozn.: I v případě, že se nepodaří do porodu tvar bradavek dostatečně korigovat, není ještě možnost kojení rozhodně ztracena. Zvládnutí správné – tedy nebolestivé a funkční – techniky kojení je pak obvykle pracnější a vyžaduje delší spolupráci s laktační poradkyní. Nicméně i zde je často možno dosáhnout uspokojivých výsledků.

Bolestivý prs.

Dobrý den,

chci se zeptat zda můžu použít tvaroh na zmírnění bolesti prsu. Jedno je úplně v pořádku, malý se přisaje a nic necítím, s druhým mám problém ten, že mě bolí i mimo kojení (dolní strana prsu, jako bych tam měla velikou modřinu, přitom prso není nijak nalité ani více tvrdé než to druhé. Když se malý přisaje tak mě strašně bolí bradavka, ale to je asi i tím, než si na to zvykneme, spíše mě trápí to prso. Můžu tedy přiložit po kojení tvaroh? Pomůže to i na tuto bolest? Malý má 13 dnů.

Hezký zbytek dne.

Přečíst celé

Dvojčátka

Dobrý den,

Tak s kojením je to opravdu stále lepší a lepší. Jen se chci zeptat, už asi dvakrát se stalo, že Emča dostala v průběhu krmení záchvat vzteku – jako kdyby ji to už „neteklo“. Pak už se nechce k prsu přisát, ale cpe si ručičky do pusy a když ji dám do pusinky prst tak na něj se přisaje, ale k prsu prostě nechce. Je nějaký fígl, jak v tomto postupovat?

 

Díky za odpověď

Tereza

Přečíst celé

Zvýšení laktace

Otázka:

Dobrý den,

potřebovala bych radu ohledně zýšení laktace. Dceru jsem plně kojila do konce 4 měsíce. Přibývala, s kojením nebyl problém. V době, kdy dceři byly 4 měsíce jsem začala užívat antikoncepci po které mi bylo dost nevolno. Méně jsem jedla i pila a možná to byl důsledek, proč se mi začalo tvořit méně mléka. Koncem 4 m jí mlíčko již nestačilo, neprospívala a byla pořád hladová. Začala jsem přikrmovat UM + příkrmy. Ted je dceři 7 měsíců, kojím pouze v noci a 1 x odpoledne. Mám málo mléka a během jednoho kojení max. 30 ml.

Ráda bych kojila více, aniž bych musela dokrmovat UM. Jak zvýšit laktaci a je to vůbec možné, nebo se jedná o normální projev a mléko prostě někomu ubývá? Dost se mi zmenšila prsa. Piji čaje pro kojící, Caro, ale mléka mám stále málo a dcera i prso odmítá.

Děkuji Lucie

Přečíst celé

Kousající miminko

Otázka:

Prosím o radu. Jednomu z dvojčátek, Matýskovi, vyrostly první dva zuby a od té doby mě, prevít jeden, bolestivě kouše. Mám jedno prso celé rozžvejkané a nevím si rady, jak tomu kousavci domluvit. :-( Vyhrožovala jsem mu, že ho odstavím, což u něj způsobilo srdečný smích. :-))) Uvažovala jsem, že ho vážně odstavím, ale zas je mi to líto. Nejen kvůli Matýskovi, ale i kvůli Ondrovi. Ondra nekouše, ten má zas jiný problém a sice, že nechce pít cokoli jiného než mlíko z prsu. Všechny dudlíky a pítka s žalostným pláčem odmítá. Přišlo by mi na hlavu, abych jedno dvojče kojila a druhému dávala mlíko z flašky. Co si mám počít?

Přečíst celé

Přisávání

Otázka:

Dobrý den,

Potřebovala bych poradit ohledně přisávání. Mám 14denního syna (porodní váha 2780g) a s přisáváním bojujeme už od porodnice. Doma se situace vyvinula tak, že z levého prsu není problém – syn se přisaje většinou hned a jsem schopna z tohoto prsu kojit klidně potmě a v jakékoli poloze. Horší je to s pravým prsem – na první pohled není mezi prsy rozdíl – zejména v klidovém stavu, ale faktem je, že pravá bradavka je trochu kratší. V porodnici to ovšem zhodnotili tak, že bradavka je v pořádku, takže o ploché nebo dokonce vpáčené bradavce se rozhodně mluvit nedá. Přisátí k pravému prsu je vždy loterie – někdy se to podaří celkem rychle (největší šance je hned zpočátku, když je bradavka trochu tužší…),

Přečíst celé

Kdy ukončit kojení

Otázka:

Dobrý večer.

Mám 16 mesačnú dcéru a manžel ma nutí ukončiť kojenie,že už neni kojenec a že už jej to nič nedáva. Malá ale bez problémov pije a umelé mlieko moc nemusí aj keď ho má ako dokrm od 4 mesiacov.Tak už kojím len raz denne,ale v prsiach cítim napatie a keď si dám niečo obtiahnutejšie tak sa mi robí zle.Do konca mesiaca mám ukončiť aj toto posledné kojenie.Ako mám postupovať,mám kojiť obdeň,alebo mám zájsť ku gynekologovi aby mi dal niečo na zastavenie? Moc ďakujem za odpoveď.

Lucia

Přečíst celé

Jak na to

Otázka:

Dobrý den,

Jsem prvorodička a nejsem si jista z kojením, proto prosíme o radu, tedy několik rad: mám vždy kojit z obou prsů nebo z jednoho? Jak dlouho? Malá si ještě často neodříhne, jak ji to máme naučit? a jak poznám, že miminko už je nakrmené, že má ode mě už dost mlíčka a že bradavku jen „nepoužívá“ jako dudlík? Přebalovat před kojením nebo po kojení? Co se škytavkou? A jaký názor máte na používání INFACOLU?

Děkuji předem za odpovědi…

Jana

Přečíst celé